Home » Picigin

Picigin

Obyvatelé Splitu jsou velmi hrdí na 4 věci – Diokleciánův palác (kulturní památka pod záštitou UNESCO), přírodní park Marjan (kopec na západní straně města, zelená oáza pro občané Splitu), Hajduk (fotbalový klub ), a Picigin – sportovní činnost velmi málo známá ve světě a jeden z pravé jedinečnosti tohoto města.

Pravidla piciginu lze poměrně snadno popsat, ale duch hry může být jen zkušen, takže až uvidíte  nebo zkusíte hru na slavné pláži Bačvice, nebudete přesně vědět, o co to jde.

Historie:

V roce 1908, tři roky před představením fotbalu v regionu, studenti vracející se ze studií v Praze, přinesli do Splitu “neobvyklou” hru s názvem vodní pólo. Ale jak je hladina moře na pláži Bačvice dost nízká, nebylo možné na ně hrát vodní pólo. Neúspěšné pokusy hrání vodního póla-v mělkých vodách na pláži Bačvice nakonec se vyvinuly do hry my dnes známe jako Picigin.

Split picigin

Název hry, podle velmi známého splitského spisovatele a vášnivého hráče piciginu, Anatoliju Kudrjavcevu, pochází z hudebního výrazu pizzicato, který znamená “škubání řetězce s prsty”. V každém případě je to hra velmi  rychlá a zábavná, s jednoduchými pravidly a určitými cíli.

Pravidla hry:

Picigin je kolektivní hra, která se hraje v malých vodách obvykle do kotníku, a částečně na zemi. Počet hráčů není tak důležitý (stejně jako pohlaví a věk), i když je optimální účinek dosažen s 5 účastníky. Hráči přihrájí  míč pouze s jednou dlaní ruky. Velikost míče je 5-10 cm v průměru, a váha je 50-150 g. Snaží se udržet míč ve vzduchu co nejvíce mohou. Kromě jednoduchých přihrávek a vedení míče ve vzduchu, pravý duch piciginu je v akrobaciích účastníků.

Jeden z největších zvláštností piciginu je, že hráči nehrají proti sobě, ale společně. Tento aspekt hry přispívá k jeho atraktivní

duchu. V Piciginu cílem je zábava.

Mistrovství světa:

Mistrovství světa v Piciginu se koná ve Splitu od roku 2005. Počet úspěšných akrobatických skoků určuje vítěze.

Míč na picigin:

I když lze použít jakýkoliv míč, picigin hráči použíjí pouze srdce tenisovýho míčku. Proces tvorby této specifického míče spočívá v malování a obrašování  gumové části, dokud se míč stane tenký, takže se odráží lépe.

Picigin se hraje také v Dubrovníku (na Šunj pláži na ostrově Lopud), v Medulinu (picigin sdružení “Pešekan”), a na ostrově Krk v městečku Baška.  Pokud chcete vidět nejlepší picigin, v každém případě budete muset jít do Splitu.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.