Top Post »

April 20, 2010 – 12:27 pm |

Na poslední den naší velikonoční dovolené, jeli jsme na návštěvu nejstaršího města v Chorvatsku. Nin leží 15 km severně od Zadaru. Na cestě do Ninu jsme museli pracovat trochu! V poslední době jsme se stali …

Read the full story »
aktivní dovolená

turistika, vodní sporty a další aktivity pro vaši dovolenou

dalmácie

Split, Dubrovnik, Makarska riviera a krásné ostrovy

kultura

akce, festivaly, koncerty a jiné kulturní akce v Chorvatsku

nakupování

Průvodci, náklady na služby a další věci týkající se plánování rozpočtů

split

1700 rok historie a vše Split nabízí

Home » dalmácie

Dovolená Omiš – město pirátů

Submitted by on July 7, 2010 – 8:54 am

Dovolena OmisOmiš je malé město a přístav v ústí řeky Cetiny blízko Poljica, 26 km jihovýchodně od Splitu. V 13. a 14. století byl Omiš domov Omiššských pirátů (Omiški gusari), kteří jsou zde použily rychlé čluny Sagittae (Arrow) k útoku na obchodní lodě u ústí řeky. Jakmile se jim podařilo ve svých útocích, rychle by se vrátili do řeky Cetiny, kde  obchodní lodě a jejich doprovod nemohly se jimi řídit.

V tomto období  piráti z Omiše byli nejobávanější podél pobřeží Jaderského moře. Obchodní republiky, jako  Benátky a Dubrovnik, uzavřely dohodu o zákazu  útočení, a Omišští Piráti platili vysoké daně  pro to.  Benátská republika a papež se snažili skoncovat s ními zasláním křižáků. Křižáci byli poraženi  poprvé, ale druhým pokusem se jim podařilo ukončit s piráty z Omiše.

Po tomto Omiš stal součástí bosenského království, a později byl prodán do Benátské republiky. Po pádu Benátské republiky Omiš, stejně jako hlavní části Chorvatska, se stal součástí rakouského císařství a zůstal podle rakouského panství až do první světové války, s výjimkou prvního desetiletí 19. století, kdy Omiš byl podle francouzského panství.

Omiš dnes:

Dnes Omiš je velmi populární turistickou destinací s  15,000 obyvatelů. Počet lidí ztrojnásobuje v hlavní sezóně. Většina turistů vybere soukromé ubytování a rodinné penziony, protože počet hotelů v této oblasti je omezen. Mezitím turismus  je hlavním zdrojem příjmů města, ale i zemědělství, rybolov, textilní a potravinářsko-zpracovatelský průmysl lze nalézt ve městě.

Cetina

Během zimy ve městě je opravdu ticho. Ale když moře je teplé  pro většinu plavců, každý duben nebo květen, život v Omiši začne bít rychleji. Mnoho lidí ze Splitu a z okolních měst jede do písečné pláže v Omiš. V tomto ročním období, téměř každý den můžete vidět mnoho horolezců z různých zemí, kteří se snaží vyšplhat na útesy za starým městem. A sportovní aktivity , jako jsou rafting, canyoning, atd. začínají být součástí denního programu.

Co vidět (a dělat) v Omiši:

Vzhledem k zeměpisnému umístění ,Omiš, v ústí řeky Cetiny,  má spoustu věcí nabídnout.  Pokud jde o kulturní a historické památky, staré město v Omiš je samozřejmě hlavním lákadlem, a já bych především doporučil následující turistické zajímavosti:


 • Pevnost Mirabella ze 13. století  se nachází za starým městem. Můžete dosáhnout pevnosti  následující řadu schodů u kostela svatého Michala v centru starého města. Vstupné je 10 Kuna. Za tuto cenu budete mít dobrý cvičení (množství schodů) a dokonalý výhled na Omiš.
 • Kostely – staré město Omiš má řadu starých kostelů a starý františkánský klášter, který má umělecké sbírky a knihovnu se starými tureckými dokumenty.
 • Pevnost Starigrad (Fortica) ze 15. století  kterou  byste si neměli nechat ujít. Měly byste lézt, jako pevnost se nachází na vrcholu hory za starým městem. Bude to trvat asi 1 hodinu, abyste se tam dostaly, takže musíte být v dobré fyzické kondici, ale já vám zaručuju, že stojí za vaše úsilí.
 • Omiš letní festival. V hlavní sezóně se stále něco děje v e Starém Městě. Jeden z hlavních událostí je Klapa Festival (capella zpěv), která se koná v kostelech a na náměstích ve Starém Městě.

Máte li zájem o sportovní aktivity, máte spoustu možností v Omiši. V kaňonu Cetiny  jsou nabízeny následující sportovní activity:

Rafting fluss Cetina

 • Rafting. Existuje několik odjezdů denně od centra města. Rafting trasa trvá přibližně 4-5 hodin. Rafting výlety lze doporučit  dětem od 8 let a  dospělým v každém věku. Zde si můžete přečíst více o Raftingu v Omiši.
 • Canyoning. I když jsem to ještě nezkoušel, slyšel jsem , že by Canyoning výlety na Cetině měly být velká zábava. Trasy jsou uspořádány v období od dubna do konce září. Minimálnívěk účastníka exkurze musí být14 let.
 • Ostatní sporty. potápění, pěší turistika, paragliding a samozřejmě horolezectví, jak jsem se zmínil již dříve. Na plážích v Omiši máte všechny druhy vodní sporty k dispozici.

Pirátské aktivity v Omiši

 • Všichni turisté navštěvující Omiš bude vyprávět o historii Omišských Pirátů , pro jistotu. Během léta je tam velké množství akcí souvisejících s historií pirátů.
 • Během léta koná se a týdenní pirátská noc, kde hosté mohou vychutnat večer ve společnosti Omišských Pirátů. Zde si můžete přečíst o  pirátské noci.
 • Vyvrcholením činnosti pirátů je v srpnu, kde máte pirátský víkend  a pirátskou noc. Při této příležitosti je pirátský triatlon, námořní bitva, kdy piráti napadají benátské obchodní lodě, a spousta dalších aktivit.

Kde se najíst v Omiši:

Omiš má některé skvělé restaurace, a to zejména ve Starém Městě. Restaurace v hlavní ulici jsou stále plné během letní sezóny. Pokud máte auto k dispozici, rád bych vám doporučil 3 restaurace v kaňonu Cetiny, ideální pro rodiny s dětmi:

 • Restaurace Kremenko, (Restaurace Flintstone) v Svinisce, asi 12 km od kaňonu Cetiny. To je úžasné místo. RestauracE je zcela ve stylu Flintstone a jídlo je výborné. V letních měsících můžete jet autobusem Flintstone z kempu Galeb do restaurace a zpět.
 • Restaurace Radmanova mlinice (Radmans mlýny) se nachází 6 km od kaňonu Cetiny. Je to venkovní restaurace u starého mlýna, vynikající místo k jídlu různých  specialit, jako jsou dalmatská Peka, pstruh a rána. Většina z turistických zájezdů na řece Cetině mají koncový bod v Radmanova Mlinice.
 • Restaurace Kaštil Slanica, 4 km od kaňonu Cetiny, v krásném prostředí přímo u řeky. Můžete si vychutnat místní speciality tam. Zde na fotce  uvidíte  buffet  který jsem objednal  v restauraci. Bylo to velmi příjemné (-:

Parkování v Omiši:

K dispozici jsou 3 parkovací místa v Omiši. Největší parkoviště je na Splitské straně řeky Cetiny, app. 100 meter, než se dostanete k mostu. Cena za parkování je 4 kuna / hod. Odtud máte cca 400 m. do Starého Města.

Druhé parkoviště najdete, pokud se dáte doleva těsně poté, co jste přejížděli most. 200 metrů od mostu a poté, co jste projížděli tunelem, můžete  zaparkovat auto.

Třetí parkoviště můžete najít, pokud se dáte doprava těsně poté, co jste přejížděli most.  Zde existuje mnoho parkovacích míst po obou stranách silnice. Můžete platit parkování vhazováním mincí do strojů na obou stranách silnice. (Oni dělají kontrolu hodně v létě, tak doporučuji, aby tak udělaly).

Pláže v Omiši:

Jak zní  více než 1,5 km  písečné pláže? Dobře?

Tak tedy Omiš je určitě místo kde  byste měli trávit vaši dovolenou v Chorvatsku!

Velká Pláž , 700 metrů dlouhá písečná pláž se nachází v samém centru Omiše. Tato pláž je v docházkové vzdálenosti pro všechny  pobyvající  jižně od mostu. Pláž je výborným místem pro rodiny s dětmi. Nezapomeňte si přinést kýbl a další vybavení pro hraní v písku. Na pláži je dětské hřiště a aktivity jako volejbal, fotbal a windsurfing.

Pláž Slavinj a pláž Brzet jsou dvě oblázkové pláže  nacházející se 10 minut jižně od centra Omiše.

Kemp Galeb pláž je  moje nejoblíbenější pláž. Je to dlouhá písečná pláž, která začíná v přední části kempu Galeb a pokračuje 300-400 metrů po táboře ve směru Split. Budete muset zaparkovat své auto na hlavní silnici a pokračovat dál pěšky. Pokud přijedete brzy obvykle to není problém. Mladé stromy byly vysazeny na pláži, aby poskytnuly nějaký stín. Pokud se vám nepodaří skončit vedle stromu můžete si pronajmout lehátka a slunečníky v kavárně  na pláži, která mimochodem má  bazén se slanou vodou, kde si můžete posedět a vychutnat si svůj koktejl.

POZNÁMKA: Teplota vody v Omiši  je vždy o trochu nižší než na jiných místech podél pobřeží.  Důvodem je čerstvá voda z Cetiny, která  má teplotu asi jen 16-18 stupňů, když teče do Jadranu. Takže pokud je  teplota vody ve Splitu  25 stupnů, v Omiši ona bude  22 až 23 stupňů.

Doprava do Omiše:

Autem: Pokud jedete do Omiše na dálnici A1 (Záhřeb – Split-Dubrovník), měli byste výstupu Dugopolje. Odtud máte 35 km do Omiše. Alternativou je exit Bisko.

Jak to může dostat docela přeplněný na pobřežní silnici mezi Split a Omiš, možná budete chtít zvážit “Zpět” silnici do Omiše. Za tímto budete muset obrátit na Stobreč a jít směr Žrnovnice (na mapě na konci můžete vidět, kam se obrátit)

Letadlem: Z Splitského letiště v Kaštil Štafilić, máte zhruba 45 km do Omiše. Taxi vás bude stát asi 400 až 500 kuna, takže vřele doporučuji, abyste si vzali autobus do Splitu.

Autobusem: Místní linka číslo 60 (Split-Omiš-Ravnički) opouští každou půl hodinu od 6 hodin do půlnoci. Pokud není velká dopravní zácpa,  cesta by měla  trvat asi 30-40 minut. Cena za jednosměrný lístek je 20 kuna.

Alternativou je “soukromý” mini bus jízdy mezi oběma městy. Mini autobusy nemají pevný rozpis řízení. Opouštějí autobusové nádraží vedle trhu ve Splitu.

Exkurze z Omiše:

Můžu doporučit několik výletů od Omiše:

 • Rybí piknik: z přístavu (vedle požární stanice) existuje několik rybářských lodí, které plují na Brač a na Hvar .
 • VýletdoSplitu: Pokud jste nebyli ve Splitu, měli byste určitě plánovat jednodenní výlet, abyste viděli Diokleciánův palác.
 • KrkaVodopády: od Omiše máte asi 1,5 hodiny jízdy, abyste se dostali do národního parku Krka, který mohu vřele doporučit.
 • BrelaPuntaRata: Pokud jste unavení trávit dovolenou na pláži, měli byste jít do Punta rata pláže v Brela. Tam máte křišťálově čistou vodu ideální pro šnorchlování.

Ubytování v Omiši:

Omiš má omezený počet hotelů. Většina turistů si vybere  soukromé ubytování. Ubytování se nachází na obou stranách města, a pokud jste ubytováni v městě, budete muset chodit  maximálně 500 m, abyste se dostali na nejbližší pláž.


Ceny za ubytování v Omiši jsou obvykle relativně levné ve srovnání s např. Istrie, a to zejména, pokud si uděláte rezervaci přímo s majitelem.

Kempování v Omiši:

Těsně před  městem Omiš (Split- Omiš riviéra) je tam množství malých kempů.Loni jsme byli v kempu Galeb a mohu ho vřele doporučit. Zde si můžete přečíst o našem pobytu v kempu Galeb v Omiši.


Mapa
Omiše:

Na mapě níže máme označeny všechny objekty (restaurace, pláže, silnice, atd.) které jsme zmínili v našem příběhu.

Závěrečná slova:

Pokud máte jakékoli otázky týkající se dovolené v Omiši, neváhejte zanechat komentář níže. Uděláme maximum, abychom vám adekvátně odpověděli.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tags: , ,

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.