Top Post »

April 20, 2010 – 12:27 pm |

Na poslední den naší velikonoční dovolené, jeli jsme na návštěvu nejstaršího města v Chorvatsku. Nin leží 15 km severně od Zadaru. Na cestě do Ninu jsme museli pracovat trochu! V poslední době jsme se stali …

Read the full story »
aktivní dovolená

turistika, vodní sporty a další aktivity pro vaši dovolenou

dalmácie

Split, Dubrovnik, Makarska riviera a krásné ostrovy

kultura

akce, festivaly, koncerty a jiné kulturní akce v Chorvatsku

nakupování

Průvodci, náklady na služby a další věci týkající se plánování rozpočtů

split

1700 rok historie a vše Split nabízí

Home » Uncategorized

Istrie | Průvodce | Vše, co potřebujete vědět

Submitted by on March 10, 2010 – 1:20 pm

VrsarIstrijský poloostrov je jedním z nejúspěšnějších prázdninové destinace v Chorvatsku už několik desítek let. Během posledních deset  let většina hotelů jsou zrekonstruované, kempy a privátní ubytování jsou modernizovány, stejně jako zařízení. Není pochyb o tom, že Istrie bude přitahovat turisty v příštích letech. Já osobně  mám rád hodně Istrie. V průběhu posledních pět let jsem cestoval na Istrii několikrát ročně. Já většinou cestuju na Istrii kvůli práci, ale pokud je to možné  strávím dovolenou s rodinou. Během četných návštěv jsem více či méně viděl všechny silnice a města na Istrii, většina táborů a několik hotelů. To je hlavní důvod, proč jsem se rozhodl udělat malý průvodce po městech a hlavních míst Istrie.

Pobřežní  města na Istrii

Pokud se budete držet pobřežní silnici od slovinské hranice , budete skončit v následujících istrijských městech (cestující od severu k jihu).

Umag: určitě není moje oblíbené město na Istrii, ale město má velmi pěkné hotely, většina z nich s velmi dobrou spa-zařízení. Staré město má trochu šarmu, ale ne blízko , jako staré město Poreč nebo Rovinj. Můj osobní názor je, že to nejlepší v Umagu je kemp park Umag (což je vlastně mimo městský provoz směrem na jih). Věřím, že je mezi pět nejlepších kemp parků v Chorvatsku.

Novigrad: Pokud se budete držet pobřežní silnici od Umagu asi 12 km, budete skončit v Novigradu, což  také nepatří mezi mé oblíbené Istrijské destinace, i když musím zmínit, že během posledních několika let turistická zařízení byla výrazně modernizována. Mimo jiné i nový přístav byl stavěn a malá útulná pomalá občerstvení se vyvinula. Doporučuji vám sledovat západ slunce z hradeb za pěkného slunečého dne v létě, a ujistěte se, aby objednali pěkné istrijské víno. Mimo město si můžete vybrat mezi 3 kempy, Sirena Camp, Camp Mareda a Camp Kastanija.

Poreč: Pokud budete pokračovat na pobřežní silnici, budete skončit v Poreču. S více než dva tisíce let historie, staré město Poreč je jedním z nejvýznamnějších turistických městech na západním pobřeží Istrie. Zde najdete biskupský komplex s bazilikou sv. Eufrazia v  historickém centru Poreče. Bazilika je na seznamu UNESCO světového kulturního dědictví a nabízí nádherné mozaiky ze 6. stol.

Bazilika svatého Eufrazia

Kolem Poreče máte 6 kempů, kemp Lanterna (jeden z největších kempů v Chorvatsku), Kemp Bijela Uvala, Kemp Zelena Laguna, Camp Materada, a dva nudistické kempy Solaris a Ulika. Jižně od Poreče, můžete najít řadu velkých hotelových komplexů, jako např. Hotel Valamar Diamant. V poslední době,  první hotel v Poreči, bývaýl hotel Riviera a dnes Palozzo 4 * hotel byl zrekonstruován a otevřen pro veřejnost. Hotel se nachází v centru starého města a má nádherný výhled na přístav a město.


Vrsar: Další město podél náklady, Vrsar je stará rybářská osada, kde historické části města byly založeny na terasách od nábřeží do kopce nahoru. Přineste si fotoaparát, z kostelní věže budete mít nádherný výhled na Jadran. Hlavní část městských turistických kapacit (20.000), lze nalézt ve 4 hlavních kempů, Orsera Camp, Camp Porto Sole, Camp Valkanela a nudisticky kemp Koversada. Vrsar také hostí kemp Tina, jeden z nejmenších kempů  s kapacitou 33 osob (zde lze doporučit, aby rezervovali hřiště).

Rovinj: Od Vrsaru máte po 27 km jízdy podél břehu fjordu Lim, než skončíte v jednom z nejkrásnějších měst v Chorvatsku, které podle mého názoru je Rovinj. Staré město Rovinj byl původně umístěn na ostrově, ale v 18. stol. pokrývaly kanál a staré město se stal poloostrov. Na vrcholu kopce starého města najdete barokní kostel Sv. Eufemie, to se musí vidět.

Rovinj-Svatá Eufemia

Rovinj má relativně vysokou kapacitu Hotelů, hlavní část z nich se nachází jižně od centra. Lidé, kteří chtějí kempovat mohou si vybrat mezi 8 kempy v oblasti, Kemp Amarin, Polari Kemp, Kemp Porton Biondi, Kemp Valdiso a Kemp Veštar a nudisticky Kemp Valalta, Kemp Po. Paradis a Kemp Ulika.

Fažana: 30 km jižně od Rovinje, najdete malé rybářské městečko Fažana. Fažana je “bránou” do Národního parku Brijuni (Tito přednostní místo v Chorvatsku). Populární kemp Bi-vesnice najdete zde, stejně jako kemp Pineta-

Pula: 8 km jižně od Fažana najdete největší město Istrie – Pula. Pula je místo, kam jít, pokud chcete udělat nějaké nákupy, samozřejmě by se také neměl ujít návštěvu amfiteátru (Arena Pula) a fóry ve staré části města.

Arena-Pula-

Hlavní část hotelů v Pula se nachází v městské části Verudela. Mezi Fažana a  Pula máte Kemp Puntižela, na jižní straně směr Pula Medulin najdete Kemp Pomer a Kemp Soja.

Medulin: se nachází téměř na vrcholu Istrijského poloostrova. Bývalá rybářská vesnice byla přeměněna oblíbenou turistickou destinací. Medulin má 1 km dlouhou písečnou pláž, kterou je těžké najít na Istrii. Medulin má mnoho hotelů podél pobřeží, 9 kempů , včetně kempu Medulin a Camp Kažela. Medulin má kapacitu 20.000 turistů.

Rabac: pohybující se 55 km od Rijeky směr Medulin, najdete v zálivu velmi pěkný rekreační obec Rabac. Tam taky najdete a  pěkný kemp Oliva a několik větších Hotelů. V sezóně obyvatelstvo “roste” s téměř 1000%.

Kontinentální města v Istrii: Kontinentální   města  v Istrii jsou možná ne tak dobře známá jako turistická města podél istrijského náklady, ale já  určitě doporučuju všem  návštěvu těchto městech.

Motovun: se nachází na 277 m vysokém kopci nahoře v zázemí za Umagem a Novigradem. Při návštěvě Motovun, nezapomeňte na fotoaparát. Tam je nádherný výhled na staré město a zkuste jídlo lanýž v jedné z restaurací. Lanýže se nachází v lesích pod městem. Pár dalších věcí, které byste měli vědět o Motovunu; od roku 1999, Motovun hostil každoroční filmový festival s Avantgarda filmy z USA a Evropy. Vína z oblasti kolem Motovunu jsou vynikající, tak navštivte jeden z vinařství, pokud máte čas.

Grožnjan: Já normálně odkazují na město jako umělecké město, což dává smysl vzhledem kolem 20 galeriích. Město je oblíbenou destinací mezi malíři, sochy a hudebníků, několik hudebních kurzů a seminářů jsou pořádány ve městě, každý rok v srpnu město hostí open air jazz festival “Jazz je zpátky”.

Co dělat a vidět v Istrii: Vedle měst, Istrie samozřejmě má nějaké jiné zajímavosti nabídnout, tady je to, co mohu doporučit;

Baredine jeskyně: Na Istrijském poloostrově je více než 1000 jeskyní, jen málo z nich jsou otevřené pro veřejnost návštěvníky. Asi 12 km od Poreče ve městě Nova Vas najdete nejslavnější istrijské jeskyně, jeskyně Baredine. Jeskyně Baradine je pokrytá stalagmity a stalaktity, které formovaly podsvětí soch. V jeskyni se najdou i endemická zvířata a lidská ryba, která žije jen v prostředí jeskyně . Jeskyně je otevřena od 1.dubna do 30.října, v hlavní sezóně (červenec a srpen), otevírací doba je 9,30 – 18,30. Vezměte si s sebou teplé oblečení,  teplota je jen kolem 14 stupňů v jeskyni.


Feštinsko Kraljevstvo jeskyně: V blízkosti Žminj můžete najít další jeskyně, která je otevřena pro veřejnost, prohlídková trasa v hlubokém jeskynního systému trvá asi 30 minut. Jeskyně jsou otevřeny 10-18 v hlavní sezóně, vstupné je 40 kuna.

Hum: Hum je jedním z nejmenších měst na světě, s jen 17 inhibitorů. Život tady je ještě podle starých tradic, takže pokud chcete udělat krok zpět v čase, měli byste navštívit.

Vinné stezky: V celé Istrii často můžete vidět hnědé cedule s hrozny, které vám řekne, že na těchto silnicích najdete vinařství, kde si můžete koupit čerstvé víno (v některých případech i lahvové víno). Obvyklá cena pro svěží víno, se pohybuje kolem 15-20 kuna litr, takže to nebude zničit rozpočtu Vaší dovolené. Dva nejpopulárnější hroznový druhy jsou Teran a Malvazija, ale můžete také najít vinařství produkující Merlot, Chardonnay a další vína.

Jurassic Park Poreč: Druhý světový Jurský park, s až 24 metrů dlouhými kovovými dinosaury je nová atrakce v Poreči. Park, který  zahrnuje hernu pro děti, je otevřen celoročně.

Národní park Brijuni: Naproti Fažana najdete ostrovní skupinou Brijuni, což je národní park dnes. Na počátku 20. století, ostrovy byly velmi populární mezi evropskou elitu. Později se staly hlavní letní rezidencí Tita  a řada prezidentů, králů a královen, stejně jako slavní herci ho navštívil na ostrovy Brijuni. Mnozí z nich přivezli exotických zvířat pro své ZOO a Safari park, který byl postaven na počátku 20. Stol.

Události na Istrii: Histria festival: Každý rok v červenci a srpnu, festival Histria nabízí hudební a jiné kulturní akce v Arena Pula a další místa na Istrii. Festival Histria obvykle má některé velmi zajímavé umělce na programu, např. letošní  program zahrnoval sir Elton John, Michael Bolton a královský  ruský balet. Histria festival se obvykle koná kolem května. Prodej vstupenek začíná ve stejnou dobu.

Giostra Poreč: V září Poreč hostí historický festival, kde lidé z Poreče i návštěvníci mimo Chorvatsko  účastní velké historické události. Najdete noční turnaj, barokní tance, tradiční jídla a venkovní hry. Vše je založeno na historických pramenech ze 18. stol. Kdy Istrie patřila k Benátské republiky.

Tenis Umag: Každý rok v srpnu, Umag hostí mezinárodní turnaj ATP, kde většina top hráčů účastní.

Letní akce: Turistická města podél pobřeží mají obecně poměrně rozsáhlý letní program, který běží od prvního července do konce srpna. Program obsahuje rybářské noci, hudební a taneční akce, sportovní akce, jako např. Picigin turnaj apod. Moje rada bude podívat se na až nadcházející program těsně před odjezdem na dovolenou.

Další užitečné informace o Istrie: Ceny: Ceny v Istrii patří k nejvyšším v Chorvatsku, ale většina věcí je stále výrazně levnější než ve většině zemí EU – podívejte se na náš průvodce chorvatských cen, aby získali  představu o cenách za různé věci.

Silnice: V současné době neexistuje žádná dálnice na Istrii, hlavní silnice je Istrijský ypsilon, která je, jak už název napovídá, postavena  jako Y. Cesta vede od hranice Slovinska na severu až do Rovinj, kde se rozděluje do jedné silnici k Pule a do druhé silnici  vedoucí do Rijeky. Cesta se v současné době rozšiřuje na 4 pruhy. Prozatím pouze náklady spojené s používáním istrijské silnic, je pro tunel Učka a mostu Mirna.

Nemovitost: Vlastnit nemovitost v Istrii může být příjemné a cenově dostupné. Zařízení v rámci kraje jsou vynikající a letiště se nachází velmi výhodné pro cestovatele přijíždějící z Evropy. Jednoložnicové apartmány na pobřeží se nachází za přibližně 110.000 Kč a více, zatímco na druhém konci stupnice zrekonstruovaný dům ložnice lze zakoupit za cca 550.000 EUR.

Dobrodružství dovolená: Na Istrii je velká nabídka sportovních aktivit ( volné lezení, jízdy na horském kole, mořský kajak apod.), takže pokud plánujete okořenit svou dovolenou u některých cvičení, mohu osobně doporučit společnost www.sol-skin.com (slunce). Firma nabízí kurz v různých typech extrémní sporty. Můžete kontaktovat společnost na e-mail info@sol-skin.com nebo pošlete mail na info@solitum.hr pak budeme předávat zprávy na ně. Neváhejte zanechat komentář, pokud máte jakýkoliv dotaz na Istrii nebo na jiná místa v Chorvatsku, budeme se snažit, aby vám užitečné odpovědi!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.