Top Post »

April 20, 2010 – 12:27 pm |

Na poslední den naší velikonoční dovolené, jeli jsme na návštěvu nejstaršího města v Chorvatsku. Nin leží 15 km severně od Zadaru. Na cestě do Ninu jsme museli pracovat trochu! V poslední době jsme se stali …

Read the full story »
aktivní dovolená

turistika, vodní sporty a další aktivity pro vaši dovolenou

dalmácie

Split, Dubrovnik, Makarska riviera a krásné ostrovy

kultura

akce, festivaly, koncerty a jiné kulturní akce v Chorvatsku

nakupování

Průvodci, náklady na služby a další věci týkající se plánování rozpočtů

split

1700 rok historie a vše Split nabízí

Home » dalmácie, split, UNESCO Dalmácie

Split Chorvatsko | top 20, co vidět a dělat

Submitted by on March 15, 2010 – 11:57 am

split-peristilPokud plánujete dovolenou ve Splitu, možná budete chtít plánovat dopředu, co vidět, které výlety dělat, kam jít ven, atd. a tak, aby to bylo snadné pro vás, udělali jsme seznam 20 věcí, které by vám mohly být zajímavé.

Diokleciánův palác: Navštivte celý palác v průběhu celého dne, stravte 25 Kuna abyste viděli sklepní prostor a  15 kuna abyste viděli katedrálu sv. Duje a Chrám Jupitera. Případně se můžete připojit  k prohlídce starého města  s průvodcem, která trvá ě hodiny.
Muzea: Návštěva etnografického muzea ve starém městě, archeologického muzea a Muzea města Split.

Národní divadlo: Split má mnoho zručných hereček a operních pěvců, tak podívejte se na harmonogram pro nadcházející vystoupení.

Městský park Marjan: park mediteránské vegetace nad Splitem, který nabízí nádherný pohled na moře a splitskou rivu. Můžete si půjčit kolo a projet až na vrchol. Na cestě dolů dejte si kávu v kavárně Vidilica (Cafe pohled – uvidíte, proč má tento název).

Trhy: Návštěva rybího trhu v ulici Marmontova a hlavního trhu těsně mimo západní straně paláce, kde si můžete koupit čerstvé ovoce a zeleninu, květiny, místní sýr, olivový olej a Rakija. Trhy jsou otevřeny od 6.30 ráno.

Festivaly a akce: v létě Split má řadu opakujících se událostí, jako festival Splitské léto (Splitsko ljeto), ale zlatým hřebem a vyvrcholením oslav bude Noc Diokleciána (Noć Dioklecijana). Celý palác bude slavnostně vyzdoben, nejen místní, ale i turisté mají být oblečeni v římské tógy (budou připraveny pro návštěvníky podle velikosti). Ve sklepeních paláce bude připravena velkolepá hostina s římskými lahůdkami. Karneval bude výhradně ve znamení antiky.


Ostatní akce jsou hudební festival  a festival pro děti na Prokurative a mnohem více.

Salona: Návštěva zříceniny starověkého římského města Salona, které se nachází několik km od centra Splitu a je snadno dostupné vlakem, autobusem. Vstupné je 20 kuna.

Restaurace: Jedna z nejoblíbenějších restaurací mezi turisty je Black Cat, která se nachází blízko trhu, (anglická snídaně, mezinárodní menu, velké saláty a velký koktejl). Maslina je další dobrá restaurace a  nachází se na konci ulice Marmontova (velká pizza, steaky a domácí noky).

Rychlé občerstvení: V blízkosti pláže Bačvice si můžete vychutnat originální bosenský Čevapčići na místě zvaném Ba-će. Split-Diokleciánova paláceČevapčići je kořeněné maso  podávano v chlebu s čerstvou cibulkou a Kajmak.

Noční život: Měli byste určitě strávit jeden večer  ve starém městě. Nejoblíbenější bary jsou Puls, Ghetto a Gaga. Ceny jsou docela slušné 20 kuna za pivo a 35 až 40 kun za dobrý koktejl.

Poté, můžete pokračovat party v jedné z diskoték na Bacvice; Tropic Club a Klub Bacvice, který je určen pro mladší publikum. V těsné blízkosti stadionu máte Hemingway a Vanilla, zejména Hemmingway je skvěle vypadající místo.

Pláže: Všechny z nich jsou přeplněné v červenci a srpnu, takže se tam dostanu brzy. Zde si můžete prohlédnout nejlepších pláží ve Splitu.

Sport: fotbal pro cizince každé pondělí a středu v 19:00 – Hra se hraje ve sportovním centru CTS, což je o 10 minut pěšky od centra, zeptejte se na Dencall internetové kavárně na cestu.

Split také nabízí go-cart track, umístěný za stadionem Poljud.

Rafting: Měli byste určitě jet na rafting na řece Cetina. Výlet může být organizován ve Splitu, nebo můžete jít s místní autobusovou linkou do Omiše – cena je 25-30 euro. Zde najdete více informací o Rafting na Cetině.

Klis: chcete-li nějaké nádherné panorama fotky  Splitu, měli byste navštívit pevnost Klis,  jednou z nejkrásnějších v Chorvatsku. Pevnost je otevřena od 9 hod. do 7 hod., vstupné je 10 kuna.

Trogir: Navštivte UNESCO město Trogir. Jízda autobusem od Splitu trvá asi 30 minut.

Brač: Vydejte se na jednodenní výlet na ostrov Brač. Můžete si půjčit skútr v Supetar a prozkoumat ostrov, nebo jet autobusem do města Bol, kde si můžete vychutnat nejkrásnější pláže v Chorvatsku-Zlatni Rat.

Národní park Krka: Vydejte se na jednodenní výlet do Krka, jednoho z nejkrásnějších národních parků v Chorvatsku. Je povoleno plavat pod vodopady, tak přineste si plavky.

Národní park-Krka-

Nákupování: Split dostal svůj první  nákupní centrum, který se nachází 15 minut pěšky od centra.

Historická plachetnice: Vydejte se na jednodenní výlet na ostrov Čiovo s Swan, chorvatskou tradiční plachetnici. Lodí z poloviny Riva, nemůžete minout.

Máte-li jakékoli dotazy / připomínky neváhejte a kontaktujte nás – zatím se můžete podívat na některé z našich  pěkných fotek ze Splitu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tags:

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.