Top Post »

April 20, 2010 – 12:27 pm |

Na poslední den naší velikonoční dovolené, jeli jsme na návštěvu nejstaršího města v Chorvatsku. Nin leží 15 km severně od Zadaru. Na cestě do Ninu jsme museli pracovat trochu! V poslední době jsme se stali …

Read the full story »
aktivní dovolená

turistika, vodní sporty a další aktivity pro vaši dovolenou

dalmácie

Split, Dubrovnik, Makarska riviera a krásné ostrovy

kultura

akce, festivaly, koncerty a jiné kulturní akce v Chorvatsku

nakupování

Průvodci, náklady na služby a další věci týkající se plánování rozpočtů

split

1700 rok historie a vše Split nabízí

Home » dalmácie, UNESCO Dalmácie

Trogir Chorvatsko | UNESCO ostrov

Submitted by on March 10, 2010 – 2:13 pm

Trogir katedrálaJeden z našich nejoblíbenějších měst v Chorvatsku, Trogir, nachází se 25 km severně od Splitu. Trogir má historii, která pochází více než 2000 let zpět v čase. Díky své geografické poloze mezi hlavní půdy a Ostrovem Čiovo, Trogir bylo důležité město pro dobyvateli na jadranském pobřeží, tak v průběhu let Trogir bylo řecké, římské, benátské a dokonce i francouzské, a všichni  nějakým způsobem přispěli ke kulturnímu dědictví města.

Dnes Trogir se skládá ze 3 částí, hlavní půda, Staré Město a Ostrov Čiovo. V 1997 Staré Město bylo zapsáno v seznamu UNESCO pro světové dědictví. Staré město má jednu z nejvyšších hustot církve ve světě a krásných staveb v románském, renesanční a barokní architektonickém stylu.

Trogir dnes:

Dnes Trogir je oblíbenou turistickou destinací. S téměř 20.000 lůžek, odvětví cestovního ruchu je zdaleka nejdůležitější v této oblasti. Trogir byl jedním z prvních měst které  jsem navštívil zde v Chorvatsku, a  které mělo zakázané neony, plakáty atd. ze staré části města. Obecní činil to, že nebude kazit atmosféru starého města. Příjmy z cestovního ruchu tvoří více než 50% obecního rozpočtu, takže je to velmi moudré rozhodnutí.

20.000 lůžek, v hotelech, hostelech i ubytování v soukromí by měla umožnit všem turistům najít vhodné ubytování pro dovolenou v Trogiru, ale musím podotknout, že v červenci a srpnu většina ubytovacích zařízení je normálně obydlené, takže byste měli rezervovat v čase.

Co vidět v Trogiru:

Samozřejmě staré město obecně je hlavní věc vidět v Trogiru. Neměli byste si nechat ujít následující pozoruhodnosti:

1.      Nově zrekonstruovaná Katedrála Sv. Vavřince (13. století), s úžasným portálem Místra Radovana. Mohu vřele doporučit zaplatit vstupní poplatek 20 kun a vidět i katedrála a věž. POZNÁMKA: vyšplhat až na vrchol věže, není pro lidi, kteří mají problém s výškou.

2.      Pevnost Kamerlengo (15. století), se nachází na severním vrcholu ostrova. Za vstupní poplatek ve výši 15 Kuna, můžete se projít na hradby. V létě pevnosti je využívají i pro koncerty a další akce.

3.      Na otevřeném trhu, vedle mostu, můžete najít všechny druhy čerstvého ovoce a zeleniny, a samozřejmě si můžete koupit také olivový olej a Rakija (místní zaskočí)

Kde se najíst:

Restaurace v Trogiru je soustředěna kolem Riva (modrá čára na mapě níže) a uvnitř starého města. Kromě toho existuje několik restaurací lodí na ostrově  Čiovo. Zkoušel jsem několik restaurací a nemohu doporučit jednoho zvlášť,protože všichny byli úplně v pořádku. Jedna výjimka by mohla být restaurace Capo díky své vynikající okolí.


Parkování v Trogiru:

Trogir má 3 placené parkoviště, dva z nich se nachází na pevnině a jedna část se nachází na pravé straně těsně poté, co po mostě z pevniny. K dispozici je také několik parkovacích míst na na ostrově  Čiovo.

Poplatky za parkování jsou 5 – 15 kuna za hodinu. Blíže starého města dražší dostane. Mám označení všech 3 parkovací místa na mapě dole. Moje doporučení by bylo vzít parkování číslo 2 (8 kuna / hod), odtud je pěší dřevěný most na ostrov, případně se lze dostat až na hlavní most.

Trogir-staré ulice Trogir-Riviera

Pláže v Trogiru:

Nejoblíbenější pláž pro návštěvníky je Trogir Okrug pláž na ostrově Čiovo. Z centra se můžete dostat buď autem na pláž (5 km) nebo lodí, která jezdí každých půl hodiny v hlavní sezóně (cena cca 10 kuna).

Tam je další pláž , písečná pláž Pantan , která se nachází několik km ve směru Trogir Split. Nejjednodušší způsob, jak se tam dostat je to autobusem nr. 37 a vystupte na druhé zastávce po odchodu Trogiru, zde máte několik set metrů na pláž.

Pláž Medena je další populární alternativou, a nachází se 4-5 km ve směru Trogir Primošten. Můžete se dostat na pláž s autobusem. Medena je větší rekreační oblast s hotely a apartmány, hlavní část hostů žijící v resort, jde na pláž Medena, protože nabízí velkou škálu sportovních aktivit, včetně tobogány a hřiště na fotbal a volejbal.

V neposlední řadě je zde samozřejmě přišli o malých “soukromých” pláží po celém ostrově Čiovo. Abyste se dostali k většině z nich budete potřebovat auto.

Doprava do a od Trogiru:

Autem: pokud jedete do Trogiru z dálnice A1, budete muset opustit dálnici v Prgomet, zde máte asi 15 km od centra Trogiru, alternativně (pocházející ze Severní) můžete opustit dálnici v Šibeniku a pokračovat po pobřežní silnici do Trogiru, bude to trvat asi jednu hodinu.

Od Splitu máte 25-30 minut jízdy, v hlavní sezóně může být víc.

Letadlem: Split Airport, Kaštel Štafilić je pouze 5,5 km od centra Trogiru. Taxi do Trogiru vás bude stát kolem 80-100 kuna, případně máte autobus nr. 20/30 v přední části letiště, cena 20 kuna.

Autobusem: nejlepší způsob, jak se dostat ze Splitu do Trogiru je s autobusem, který opouští hlavní autobusové nádraží ve Splitu (Autobusni Kolodvor naproti přístavu trajektu). Od 5 hodin do půlnoci máte 1 až 3 autobusy docházky každou hodinu, jízda autobusem je asi 30 minut.

Pokud je to možno neberte místní linku číslo 37, která ponechává vedle otevřeného trhu (pokud máte dostatek času), protože se mnohokrát zastaví na cestě. Pokud se chystáte opačným směrem, podívejte se na naši mapu (níže), která ukazuje, kde je hlavní autobusové nádraží v Trogiru. Pokud chcete jít do Primoštenu / Šibeniku máte několik autobusů s odchodem z hlavního nádraží v Trogiru.

Lodí: je tam trajekt ze Splitu do Trogiru přes Slatine, první loď opustí Trogir v 6 hodin  ráno a poslední asi 7 hodin,  první loď opustí Split kolem 9 hodiny ráno a poslední loď přibližně 9 hodin. Zeptejte se v místní turistické kanceláře pro aktuální časový rozvrh nebo volejte +385 917271244.

Panorama-mini-marina-and-market

Cena za výlet Split – Trogir je 20 kuna / osoba. Upozorňujeme, že loď má pouze prostor pro zhruba 40 lidí.

Výlety od Trogiru:

Doporučuju nasledující jednodenní výlety od Trogiru:

Rybí piknik: během hlavní sezóny pravidelné výletní lodě a exkurze na ostrovy

Výlet do Splitu: Můžete jet trajektem trajektem do Splitu ráno, tady byste měli vidět staré město – zde najdete další inspiraci pro návštěvu Splitu.

Národní park Krka: Pokud budete cestovat po dálnici do Krky to bude trvat asi 1 hodinu, zde máte průvodce po Krka vodopádech.

Pobřežní cesta: Jeďte autem podél pobřeží, zastavte se v Marina nebo Primošten, např. na oběd, a nadále v Šibeniku můžete vidět stare město a katedrálu svatého Jakuba, která by mohla být zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ubytování v Trogiru:

Před provedením rezervace, měli byste zvážit následující:

Počet ubytování ve starém městě je omezený a také nejdražší. Mimo staré město, máte ubytování po hlavní silnici a v Seget, který je pěkné malé město a jen několik  km od Trogiru.


Hlavní část ubytování najdete na Čiovo, např. v Okrug Gornji, kde spousta nových apartmánů byla postavena v posledních 10 letech. Mějte na paměti, že opuštění ostrova může trvat dlouho, zejména v hlavní sezóně, takže pokud máte v plánu jet na výlety každý den, nedoporučoval bych vám ubytování zde.

Trogir-Kamerlengo

Kempy v okolí Trogiru:

K dispozici jsou 4 kempů v oblasti Trogiru:

Kemp Seget: Nachází se dva kilometry mimo Trogiru, s prostorem pro zhruba 300 hostů.

Kemp Vranjica Belvedere: Nachází se asi 5 km od Trogiru ve směru Šibenik. Kemp je dobře vybaven a např. nabízí jízdu lodí do Rivy v Trogiru.

Kemp Labaduša: Labaduša kemp se nachází na ostrově Čiovo, nedaleko Okrug Gornji,  nabízí prostor pro asi 400 hostů.

Kemp Rožac: Asi 2 km od Trogiru ve směru Okrug Gornji. Kemp je dobře vybaven zařízením, kapacita je 550 lidí.

Mapa Trogiru:

Na mapě níže můžete vidět všechna místa které jsme zmínili. Pokud máte nějaké otázky ohledně Trogiru, či o dovolené v oblasti Trogiru, neváhejte se zeptat.

Trogir-mapa

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tags:

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.